Przełamują tabu dotyczące autyzmu

W Burundi autystyczne dzieci są często ukrywane przez rodzinę, nie rozumiane, a w skrajnych przypadkach oskarżane o zepsucie lub opętanie. O działalności utworzonego w 2020 r. ośrodka Talitha Koum dla dzieci autystycznych, w Bujumburze, stolicy Burundi, wspomina serwis africanews.

Ośrodek przebadał już około 200 dzieci, lecz opieką objętych jest jedynie około 20 z nich.  Świadomość na temat autyzm jest bowiem wciąż nikła w Burundi, a autystyczne dzieci są często ukrywane przez rodzinę, nie rozumiane, a w skrajnych przypadkach oskarżane o zepsucie lub opętanie.

Nieliczni są rodzice, którzy rozumieją tę sytuację i wspierają swoje dzieci, wskazuje Francine Sinarinzi, która przytacza słowa Alice, matki trójki dzieci, z których jedno jest autystyczne.

„Niewielu rodziców to rozumie. Wymaga to cierpliwości i odwagi. Niektórzy rodzice zniechęcają się i ukrywają swoje dzieci, zatrudniając osoby do opieki nad nimi w ich sypialniach”.

Celem ośrodka Talitha Koum, co w języku hebrajskim oznacza „wstań i chodź”, jest przełamanie tego społecznego tabu oraz pomoc w rozwoju i edukacji.

Jak wskazuje Jeanne d'Arc Nduwiyingoma, koordynatorka ośrodka, „chodzi o opiekę dostosowaną do dziecka. Drugim celem jest wspieranie rodzin, a trzecim podnoszenie świadomości w całym środowisku dziecka”.

Doktor Mélissa Ingabire z Oddziału Integracji Sensorycznej zauważa, że „wczesna diagnoza odgrywa zasadniczą rolę w leczeniu autyzmu, przede wszystkim w przypadku dzieci, których to dotyczy. Dzięki temu mogą skorzystać z wczesnej i właściwej opieki, która podniesie ich kwalifikacje”.

africanews Burundi: The Talitha Koum centre breaking the taboo surrounding autism

Ośrodek został niedawno wybrany jako siła napędowa wyścigu pomiędzy Bużumburą a stolicą Rwandy, Kigali, zorganizowanego przez kolarzy z klubu Zinduka.

Była to okazja do podniesienia świadomości społecznej na temat autyzmu oraz pozyskania środków na wsparcie ośrodka.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg